• Lujza

Slovník moderního datingu – 8 základních pojmů

Aktualizováno: 5. 5.

Datingovým světem nyní lítá hromada pojmů, které pochází z angličtiny, ale chtě nechtě obohacují i češtinu, protože jsou součástí slovní zásoby mileniálů a generace Z. Které to jsou a co vlastně znamenají? Zde je 8 výrazů, které vám pomůžou orientovat se líp ve světě dnešního datingu.


Ghosting

Ghosting je snad jeden z nejznámějších pojmů a zjednodušeně znamená, že někdo, s kým jste měli kontakt, najednou zmizí, aniž by vám řekl proč. Tomu se říká, že jste byli ghosted. Ghost neboli duch, přestane odpovídat na vaše zprávy a nebere telefon. Úplně se z vašeho života vypaří. Pro toho, kdo byl ghosted, je to celkem rána, protože mu zůstanou jen domněnky a dohady bez reálných odpovědí, proč protistrana přestala komunikovat. Nedělejte to. Když vás už z jakéhokoliv důvodu někdo přestane zajímat, dlužíte tomu člověku ukončení komunikace s vysvětlením. Zkuste se vžít do jeho nebo její situace. Jak by se líbilo vám být ghosted?


Haunting Na ghosting hezky navazuje haunting, neboli strašení. Na rozdíl od ghostingu se haunting projevuje tak, že se "duch" i nadále zdržuje u vašich účtů na sociálních sítích, dokonce si prohlíží vaše Instagram Stories nebo vás stále sleduje, přestože s vámi už nekomunikuje.


Breadcrumbing Breadcrumbing je další zajímavý výraz. V překladu znamená drobení chleba. Jinými slovy, dostáváte drobeček tu a drobeček tam a tím zůstáváte v kontaktu. S někým si píšete nebo jste se dokonce i potkali a pak to už nikam nevede. Nekončí to, ale ani se vztah nehýbe dál. Jednou za čas dostanete, jako takové kuřátko, pár drobečků komunikace, jen abyste neumřeli hlady. Lidé to dělají buď jako formu postupného ghostingu, vytrácí se postupně, nebo proto, že jim dělá dobře vaše pozornost, ale ve skutečnosti jim o nic jiného nejde.


Hey & Pray Překlad „Ahoj a modli se“ je celkem výstižný. Kdo byl na datingových aplikacích, tak si alespoň jednou zažil nebo sám poslal zprávu, která říká jen „Ahoj“ nebo maximálně „Ahoj, jak se máš?“. Je to líný způsob komunikace, kdy si protistrana nedá žádnou práci s napsáním něčeho smysluplnějšího. Jak na ni odpovědět, si můžete přečíst v článku Jak psát zprávy, které zaujmou na datingových aplikacích.


Kittenfishing a catfishing Datingové aplikace se marketují především velkým výběrem, který ale zároveň vytváří silně konkurenční prostředí. V takové atmosféře je lehké uchýlit se k malé úpravě fotek nebo zvolení fotky, která je 10 let stará a už úplně nezodpovídá realitě. Kittenfisheři (lovci koťátek) se snaží optimalizovat pravděpodobnost získání prvního rande, protože věří, že si mohou lidi získat pak svou osobností, šarmem, vtipem, inteligencí nebo smyslem pro humor. Zní to celkem nevinně a možná i pochopitelně, ale začínat lží není nejlepší strategie pro nový vztah. Catfishing (lovení koček) je hrubá forma kittenfishingu a nedá se nazvat jinak než podvod. Catfisher se na rozdíl od kittenfishera vydává za někoho úplně jiného, než ve skutečnosti je.Love-bombing Být bombardován láskou zní pozitivně až do momentu, kdy je toho už moc. Tento výraz se používá přesně v bodě, kdy už těch projevů lásky bylo přespříliš. Love-bombing je formou manipulace nebo znakem nízkého sebevědomí a strachu, že o partnera přijdeme. Jedná se například o velmi drahé dárky nebo velkou časovou oběť neadekvátní k situaci například příliš brzo ve vztahu, kdy si to protistrana nějak nezasloužila. Tohle vytváří závazek, který se stává zbraní k manipulaci v situacích, kdy chcete říct nějakému požadavku ne. Být zahrnován láskou a starostlivostí zní dobře, ale pozor, může se stát, že se z toho medu budete těžko odlepovat.


Gaslightning Když už jsme u manipulace, tak nemůžeme vynechat gaslightning. Pojem pochází z filmu Gaslight z roku 1944, kde se manžel snaží přesvědčit manželku, že není psychicky zdravá, aby ji mohl okrádat. Tady už jsme u silně manipulativní osobnosti, která se snaží, jak by našinec řekl, udělat z vás debila. Jak? Tím, že bude překrucovat pravdu a bude vás manipulovat do takové míry, že z toho budete zmatení a nebudete vědět, čemu máte důvěřovat. Trochu jako někteří politici.
46 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše