• Lujza

Milostný život má vliv na produktivitu v práci

Aktualizováno: 15. 11. 2021

Chcete být produktivnější v práci? Zapracujte na kvalitě vašeho intimního vztahu doma. Produktivitu spojujeme především s prací a intimní vztah je považován za čistě "domácí záležitost". Výzkum ale naznačuje, že tomu tak není.


Když se firmy zabývají produktivitou práce a jejím zvýšením, mluví o řízení času, investují do různých kurzů, nebo fyzických aktivit, či do doplňků stravy. Zapomínají ale na vliv soukromého života na produktivitu.


Vedlejší účinky intimity Možná to není tak překvapivé. Láska a erotika jsou považovány za žrouty času, které nepatří do pracovní sféry. Je to něco, co si každý musí vyřešit mimo kancelář. Nové výzkumy však naznačují, že tento názor je nesprávný. Když se nad tím zamyslíme, není těžké vybavit si situace, kdy konflikt s partnerem měl přímý vliv na soustředěnost v práci. Neubíhaly vám myšlenky? Nebyli jste po večerní hádce nabroušení ještě druhý den? Chtě nechtě, konflikty a stres, které zažíváme doma, mají "vedlejší účinky" i na chování v práci.

Mohlo by vás zajímat také: INTIMITA: Jsou muži a ženy na stejné vlně? Po hádce s partnerem zažíváme "záplavovou reakci", tvrdí známý psycholog a výzkumník manželství John Gottman. Po hádce dostane tělo zabrat. Rozbuší se vám srdce a tělo uvolní příval stresových hormonů. Tento hormonální koktejl jen tak rychle nezmizí a druhý den v práci jste nesoustředění, možná lehce rozrušitelní. Zapomeňte na produktivitu nebo nějakou efektivitu. Vaše hlava se pořád vrací zpátky k problémům s partnerem. Vedlejší účinek vztahu na produktivitu funguje samozřejmě i opačným směrem. Fungující a harmonický vztah má pozitivní vliv nejen na produktivitu, ale také hraje významnou roli při tlumení stresu spojeného s prací.


S vaším intimním životem zaměstnavatel zatím nic moc nenadělá, ledaže by poskytoval vzdělávání a kurzy o tom, jak efektivně komunikovat ve vztahu. Vy však můžete využít několik následujících, výzkumem podpořených, tipů.


Pěstujte kulturu oceňování Gottam tvrdí, že umí s 90% přesností odhadnout, které páry spolu zůstanou a které skončí v rozvodovém řízení. Tato schopnost není žádné jasnovidecké kouzlo, ale je založena na poměru počtu pozitivních a negativních interakcí. Když ve vtahu převládá vzájemné oceňování, komplimenty a projevy služby oproti kritice, pohrdání a sebe obraňování, má vztah šanci na přežití. Ale pozor, tento poměr musí být minimálně pět ku jedné. Pět pozitivních interakcí na jednu negativní. Opačný poměr je cesta do vztahového pekla. Chcete-li, aby váš vztah kvetl, je ho potřeba zalévat, a živou vodou je v tomto případě kultura oceňování. Dejte si trochu práce a všímejte si během dne, co všechno váš partner udělal dobře. Nedržte to v sobě a oceňte ho za to. Není to projev slabosti, ani tím neděláte ze svého partnera dítě. Každý z nás má potřebu být viděn a uznán. Dopřejte si vzájemné uznání a uvidíte, jak se vám vztah bude měnit pod rukama.


Rozdělte si domácí práce Když Nate a Kaley Klemp dělali rozhovory s více než 100 lidmi pro svou knihu Manželství 80/80, všimli si, že většina párů nemá jasně definované role kolem práce v domácnosti. To je recept na konflikty a neefektivitu. Není důležité, kdo udělá co, pokud se na rozdělení úkolů vědomě domluvíte a oba budete s rozdělením spokojení. Promluvte si spolu a vytvořte strukturu rolí, která vám bude vyhovovat.


Mějte jednou týdně sex Výzkum psycholožky Amy Muiseové z Torontské univerzity naznačuje, že existuje silná souvislost mezi větší pohodou a sexem alespoň jednou týdně. Kvalita intimity doma má vedlejší účinek na vaši produktivitu a do sféry intimity definitivně patří sex. Dobrou zprávou je, že se nemusíte stát přeborníky v sexu, protože jakmile dosáhnete frekvence alespoň jeden krát týdně, přínos pro pohodu se už pak dále nezvyšuje. Tipů a triků, jak optimalizovat svůj intimní vztah, je hodně. Klíčem k úspěchu je však vytvořit z nich rituál, tak aby se staly součástí vašeho každodenního života.

Zdroj

65 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše