• Lujza

Jste moc vybíraví?

Máte jasno v tom, jaký má váš budoucí partner být, ale každý, s kým jdete na rande, rychle propadne sítem vašich požadavků? Začínáte mít podezření, že jste moc vybíraví, a představa budoucnosti nabírá na černé. Proč to tak je a jak s tím pracovat?


Víte o sobě, že máte vysoké očekávání a na seznam požadavků od budoucího partnera vám nestačí sešit. Dobrá, možná trochu přeháním, ale v každém případě je hodně dlouhý. Víte, že chcete s někým strávit život, ale ne za každou cenu a ne s kýmkoliv. Začínáte ale mít obavy, zda ten člověk vůbec existuje. Ve vaší budoucnosti vidíte buď samotu s hromadou koček, nebo život s někým, u koho v koutku duše plánujete tisíce způsobů, jak ho zabít. Zde je několik možných důvodů, proč to tak máte, a jak to změnit.Nemáte jasno v prioritách Máte jasno, koho hledáte, a dokonce jste si to hezky sepsali. Vytáhněte tedy váš seznam a podívejte se na něj ještě jednou. U dlouhého seznamu může být matoucí, když si po rande můžete odháknout některé body a jiné zas ne. Důležité je uspořádat si je dle priorit. Přes které z požadavků nejede vlak? Které jsou důležité, ale nemusí být splněny na sto procent? Které z nich by bylo moc hezké, kdyby je partner měl, ale vztah bude fungovat i bez nich? U seznamu doporučuji zaměřit se především na to, jak se chcete s partnerem cítit, jak by měl vypadat váš vztah, a ne jakou má mít barvu vlasů nebo jaké vlastní auto.


Hledáte nadčlověka Ještě od seznamu neodcházejte. Po tom, co jste si ujasnili priority, podívejte se na něj znovu, ale nyní ho prověřte otázkou: „Poskytuji to samé taky?“. Často hledáme u toho druhého kvality, které sami neposkytujeme. Chcete vysportovaného krasavce, ale sama nevíte, jak udělat dřep. Šance pro vzájemnou přitažlivost se tím pravděpodobně hodně sníží. Neříkám, že nemáte hledat vlastnosti, kterými se budete navzájem doplňovat, ale v celku by vaše očekávání měla zodpovídat tomu, co poskytujete zpátky. Hledání dokonalosti vás od vztahu bude jen vzdalovat. Je důležité uvědomit si, že nikdo není perfektní. To neznamená, že máte na svá očekávání zapomenout a být s prvním dobrým. Je však zdravé mít jasno i ve vlastních limitech. Ve vztahu budete dva.


Zaměřujete se na drobné nedokonalosti Jednou mi známá povídala o svém rande. Setkala se s mladým podnikatelem, se kterým se seznámila online. Je důležité předem podotknout, že to byla moc zajímavá a hezká zrzka, která pravidelně cvičila a starala se o sebe. Naštěstí měla i zdravé sebevědomí, protože jí pán během konverzace oznámil, že je na něj málo štíhlá. Líbí se mu postavy, které jsou téměř kost a kůže, a s lítostí jí oznámil, že to mezi nimi nebude fungovat. Jeho reakce ji překvapila, protože to vypadalo být jediné kritérium, které nenaplňovala a na kterém celé rande ztroskotalo. Někdy se zaměřujeme na nesmyslné požadavky nebo drobné nedokonalosti jako typ bot, které měl na sobě, nebo flíček na tváři. Když se díváte na někoho přes lupu, ztrácíte perspektivu a pohled na člověka jako takového. Poodstupte si o krůček a podívejte se, zda ta či ona maličkost v celkové kráse nezmizí.


Jste hypersenzitivní nebo milujete líbánky S někým se už pár měsíců setkáváte a pak udělá něco, co vám násilně strhne z očí vaše krásné růžové brýle, které první týdny zabarvovaly váš pohled. Z obláčku padnete rovnou na nos a ze vztahu utíkáte. Je možné, že reagujete na základě minulé zkušenosti, a ihned jak vidíte náznak podobnosti s chováním předchozího partnera, balíte kufry a barikádujete dveře. Je ale taky možné, že jste jen zamilovaní do zamilování. Baví vás fáze motýlků v břiše, když kolem hraje jen romantická hudba a růžovou máte na maximum. Po několika měsících vztahu ale hudba utichá, motýlek proletí kolem a růžová nějak zešedla. Zdali jste závislí na čase líbánek, zjistíte tak, že se vaše vztahy podobají jako vejce vejci. Trvají několik měsíců a pak konec. Závislost na líbánkách je často ukazatelem na strach ze skutečné intimity. Z nějakého důvodu si partnera nechcete pustit blíž. U strachu z intimity doporučuji podívat se do dětství a možná zajít i k terapeutovi.


Vysoký standard a očekávání jsou v úplně pořádku, ale je taky důležité uvědomit si, jak vlastní tak partnerovy limity. Jsme jen lidé a vidět krásu v nedokonalosti je umění, kterému bychom se všichni měli naučit.

74 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše