• Lujza

Jak si vybrat, ale nepřebrat?

Výzkum nyní ukazuje, že výběr může být příliš velký, a to nejen ve výběru zboží nebo služeb, ale také partnerů. Když už se pro něco nebo někoho rozhodneme, je velká šance, že nebudeme s výběrem spokojeni. Proč to tak je?


Nechce se vám číst? Podívejte se na video

V roce 2000 psychologové Sheena Iyengar a Mark Lepper z Kolumbijské a Stanfordské univerzity publikovali svou studii o džemech. V běžný den na místním trhu s potravinami našli lidé stůl s 24 různými druhy džemů. Jiný den na stejném trhu s potravinami měli lidé na výběr jen 6 různých druhů džemů.


Hádejte, který stůl vedl k většímu prodeji?


Iyengar a Lepper zjistili, že ačkoli velká výstavní tabule s 24 džemy vyvolala větší zájem, pravděpodobnost, že si lidé koupí sklenici džemu, byla mnohem nižší než v případě menší výstavní tabule (přibližně desetkrát nižší). Studie ukazuje, že ačkoli výběr vypadá na první pohled lákavě, přetížení výběrem přináší nesprávné výsledky. Tento princip vidím často také na akcích, které pořádám. Na aplikacích mají lidé problém vybrat si, ale na akcích, kde je počet účastníků menší, přehledný a je dostatek času pro seznámení, si lidé vyberou mnohem častěji a na každé akci vznikne několik matchů.

Nevíte, kde najít partnera? Přijďte na akce.Méně je někdy více

Když je lidský mozek postaven před příliš velký výběr, stává se, že si nakonec nedokáže vybrat. Buď si nevybereme vůbec, a když si i vybereme, tak nejsme spokojeni, protože přemýšlíme, jestli to byl správný výběr. V hlavě stále porovnáváme všechny možnosti a řešíme, zda přece jen jedna z jiných možností nebyla lepší. Jistým způsobem litujeme rozhodnutí a toto snižuje naši spokojenost s výběrem, i když to mohlo být dobré rozhodnutí. Ale nevíme, zda bylo také nejlepší.


Přemýšlíme o všech pozitivních atributech všech jiných možností, které jsme si nevybrali. Typický případ je, když sedíte na rande s někým, koho jste potkali na datingové aplikaci Tinder, a když si ten člověk odběhne, nažhavíte mobil znovu, abyste zjistili, jestli tam není někdo ještě lepší.


Můžete sedět se super člověkem, ale paradoxně vám tento člověk posunul laťku a vám běhají hlavou pochybnosti.


Když tento je super, možná tam je někdo ještě lepší.“


Vysoké očekávání Když jdete na první rande v životě, nemáte žádná očekávání a buď si s vaším „výběrem“ rozumíte, nebo ne, ale nepřemýšlíte nad tím, že byste si s ním mohli rozumět ještě více nebo byste chtěli být s někým jiným. Jste zvědaví a otevření a často je z toho první láska. Tento první vztah vytváří váš první bench mark, nastaví první laťku. Na dalších rande už začnete partnera srovnávat s vašimi očekáváními, která jsou založena na předchozích zkušenostech. Vaše očekávání narostly a člověk, se kterým jste na rande a sedí před vámi, ve vás pak může vyvolat zklamání. A to jen proto, že se odchyluje od očekávání, které jste si vytvořili.


Tajemství štěstí je nemít očekávání.

Dnes zažíváme v mnoha ohledech přebytek, a to nás činí nejen vybíravými, ale i nerozumnými.


Recept na depresi S velkým výběrem roste i náš pocit zodpovědnosti. Vždyť když mám tak velký výběr, musí být možné někoho najít, nebo? Kdysi to byla rodina, která rozhodla o tom, koho si vezmete, a mohli jste vinu za nespokojený vztah hodit na špatný výběr ze strany rodičů, ale dnes jsme si za všechno zodpovědní sami. Není divu, že se bojíme vybrat si. Co když si náhodou vybereme špatně? Koho to bude pak vina? No naše. A to je recept na depresi. Jste-li do toho celého takzvaný maximalista, jste zcela ztraceni, protože i když je maximalista ve funkčním vztahu, stále přemýšlí, zda nepřichází o něco ještě lepšího. Pokud patříte do této skupiny, pozor, máte velkou šanci nejen být konstantně nespokojení, ale také nakonec zůstat zcela bez partnera.


Jak si nakonec vybrat? Takzvaně uspokojitelní jsou lidé, kteří mají schopnost rozeznat kvalitní věc, nebo člověka a být spokojeni s výběrem bez toho, aby se mučili otázkou, co když... Definujte si proto sami pro sebe, co pro vás znamená kvalita. Jakého partnera považujete za kvalitního. Když budete mít jasno v tom, co hledáte, máte skoro vyhráno. Pak, když takového člověka potkáte, okamžitě ukončete „výběrové řízení“. Neporovnávejte ho s jinými, nebrouzdejte aplikacemi a nevystavujte se dalšímu výběru, protože to byste nikdy neskončili. Buďte spokojení s úžasným člověkem, kterého jste našli, a svou energii raději vložte do vytvoření funkčního vztahu. Mnoho štěstí.
40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše