• Lujza

Jak si přitáhnout ideální vztah?

Máme zde začátek nového roku a jestli se vám nepodařilo přitáhnout si do života partnerský vztah, po kterém toužíte, máte šanci to vše v novém roce napravit. Záměrně píšu přitáhnout a ne najít, protože vztah není ztracená jehla v kupce sena. Co tím myslím a jak na to přitahování?


Před několika měsíci jsem dostala zajímavý komentář na jeden ze svých postů na Facebooku od zahořklého muže, soudím dle tónu jeho reakce. Investoval už desítky, možná stovky tisíc do hledání partnerky, a nic. Akce pro nezadané mu přišly jen jako další vyhozené peníze. Spontánně jsem zareagovala odpovědí, že partnerka se nehledá, ale přitahuje. Všichni známe, jak to dopadá, když tlačíme na pilu. Když moc chceme, tak se jako na potvoru právě tehdy daří nejmíň. Málo kdo z nás se ve své urputnosti zastaví a udělá si skutečně jasno ve svých potřebách, chtění a v sobě.

Mohlo by vás také zajímat Jak přestat sabotovat lásku?


Tento článek měl být původně o psaní seznamu vlastností vysněného partnera, ale čím dál tím víc vidím, že by to u některých z vás jen přililo víc oleje do ohně urputnosti. Nejdřív je potřeba udělat si pořádek na vlastním dvorku. Předtím, než se vrhnete do dlouhého seznamu vlastností, popisu vzhledu a majetkového stavu vašeho vysněného partnera, si udělejte pořádek a jasno v rozdílech mezi potřebou a chtěním. To, co potřebujete, není vždy to, co chcete. Je to jako s malým dítětem. Nejraději by do sebe cpalo čokoládu, ale rozumná matka ví, že pro zdravý vývoj potřebuje k jídlu zcela něco jiného.


Ujasněte si vaše skutečné potřeby U psaní seznamů lásky je to podobně. Většina lidí vyjmenuje všechny dobrůtky, které mají rádi, ale ty nejsou výživou, kterou potřebují. Aby nebyl zmatek, mezi potřeby patří potřeba bezpečí, blízkosti, pocitu být viděn a oceňován, potřeba podpory a opory, spolupatřičnosti, ale i nezávislosti a autonomie nebo důvěry. Mezi dobrůtky, bonusy navrch, patří výška, barva vlasů, počet navštívených zemí nebo typ auta. Identifikovat potřeby je malinko náročnější než seznam povrchních atributů a to proto, že první si vyžaduje znalost sebe a druhé je mnohdy ovlivněné společností, kulturou a cpou nám ho do hlavy všechna média. Ale chcete-li se otevřít skutečné lásce a funkčnímu vztahu, musíte jít hlouběji do sebe.


Ve vztahu jste dva Co je pro vás v životě důležité? Jaké jsou to pocity? Chcete se ve vztahu cítit bezpečně? Chcete být schopni svému partnerovi/partnerce důvěřovat? Chcete, aby vás viděl, oceňoval, byl vám oporou, ale zároveň je pro vás důležitá autonomie a nezávislost? Zkuste na chvíli vypnout představy, které vám vnucují média nebo rodina, a prociťte si, jak se ve vztahu chcete cítit. Co vám má vztah, ne partner, přinášet. Proč ne partner? Protože vztah budujete dva, a proto musíte zahrnout do rovnice funkčního vztahu i sebe. Vztah budete spoluvytvářet, partner vám ho nenaservíruje. Partner není restaurací, kde si zaplatíte hotové jídlo. Je hromadou ingrediencí a vy taky a spolu vytvoříte unikátní pokrm. Jaký? Záleží na tom, jaké ingredience poskytujete vy a jaké doplníte. S každým novým člověkem vytvoříte zcela jiné jídlo.


Jak na přitahování Až si ujasníte své potřeby, podívejte se na to, jak tyto potřeby můžete naplnit i mimo partnerský vztah. Jste člověk, kterému se dá důvěřovat? Dokážete být lidem kolem vás oporou, umíte ocenit vaše přátele, rodinu, to, co máte? Vidíte potřeby jiných? Jste láskyplní, máte smysl pro humor? Kdybychom zůstali u analogie s jídlem, rozšiřte repertoár vlastních ingrediencí a vaše jídlo bude chutné i bez partnera, ale partner tomu může přidat tu správnou šťávu. Když se naučíte identifikovat vlastní potřeby a naplňovat je, už nikdy nebudete mít hlad. Nebudete partnera hledat, protože jste vyhladovělí a přijmete cokoliv, jen abyste necítili samotu. Ale půjdete do cukrárny na dezert. Partner bude tou sladkou tečkou, která váš život udělá krásnějším. Tím, že se budete snažit své potřeby naplňovat sami, odstraníte tlak, přestanete hledat a začnete přitahovat.Seznamy nefungují Trváte-li na klasickém seznamu vlastností a vzhledu partnera, nevadí. Klidně si ho napište a pak si všímejte, co se děje. Za několik let si můžete napsat další a uvidíte, že se bude lišit od těch předchozích. Proč? Protože se měníte, rostete a je docela možné, že kdybyste se seznámili s partnerem ze seznamu z doby, kdy vám bylo 18, tak byste si teď, když je vám 28, vůbec nerozuměli. Mít jasno v tom, jak se chcete ve vztahu cítit, je mnohem stabilnější ukazatel. V každém vztahu budete růst oba a buď budete růst stejným směrem nebo od sebe. Když jsou ve vztahu dva lidé, kteří neznají své skutečné potřeby, pravděpodobnost, že budou růst spíš od sebe, je větší.


Zaměříte-li se na to, jak má vypadat váš ideální vztah, ne partner, jaké potřeby chcete, aby naplnil, jak se chcete s vaším ideálním partnerem cítit, přestanete si tím limitovat možnosti a otevřete se i lidem, kterých byste si možná ani nevšimli jen proto, že nemají správnou výšku, barvu vlasů nebo povolání. Zjistíte, že vaše skutečná láska vypadá a dělá zcela něco jiného, než jste si kdysi představovali, ale na tom vůbec nezáleží, protože je vám spolu báječně.


646 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše