• Lujza

Jak se zbavit strachu z odmítnutí?

Chcete na rande, chcete se seznámit a taky chcete vztah, ale strach z odmítnutí vás pořád sabotuje. Strach je ještěrka, která řídí vaše rozhodnutí. Proč ještěrka a jak se strachem pracovat?


Překonat strach z odmítnutí není lehké, ale je to především o vašem pocitu. Překonat takzvanou „Comfort zone“, neboli zónu pohodlí, a také vaše myšlení někdy bolí. Ale život začíná přesně v bodě, kde končí vaše pohodlí.


Nechce se vám číst a nevadí vám slovenština? Podívejte se na video.


Strach je znakem, že žijeme, strach samotný není problém. Hodně často je strach o tom, co si myslí ostatní, a ne o skutečném nebezpečí. Je to strach vybočit, být jiný. Bojíme se odlišovat, aby nás společnost nevyplivla na svůj okraj nebo úplně ven. Bojíme se odmítnutí, protože máme v sobě zakódovaný strach ze samoty. Být vyvržený ze smečky, znamenalo zemřít. V přírodě byste nepřežili, protože jsme závislí jeden na druhém. Nezávislost je mýtus.Za všechno můžou ještěři Proč nesnášíme vystoupit ze zóny našeho pohodlíčka? Proč je to tak těžké? Za všechno můžou ještěři. Tak a teď konečně máte někoho, na koho to můžete všechno hodit. Ještěrky za to můžou. Jak? Amygdala, která je velká asi jako dvě mandle a každý z nás si ji nosí v hlavě, je naší ještěří, starou částí mozku. Jejím úkolem je nás strachem chránit. Hlídat všechny náznaky nebezpečí a zajistit, že dostatečně rychle uhneme, když směrem k nosu letí pěst nebo míč. Bez této hbité ještěrky bychom rychle skončili někde v nemocnici nebo na hřbitově. Má ale jeden „bug“, neumí rozeznávat, kdy jde o skutečné nebezpečí a kdy jen o vaši představu nebezpečí.


Zesilovače strachu Strach má čtyři zesilovače: nejistotu, pozornost, změnu a úsilí. Když jsou všechny přítomny, přepadne nás, i když to nejmíň čekáme. Bohužel tyto zesilovače nejsou přítomny jen v případě, kdy se na nás řítí tygr, ale také v situacích, kdy se učíme něčemu novému. Například, když se vás ve škole učitelka nečekaně zeptala na otázku, všichni se na vás podívali a čekali na odpověď. Měli jste plnou pozornost, a pokud jste neměli jasno v odpovědi, cítili jste nejistotu. Museli jste vynaložit úsilí rychle odpovědět. To, že vás někdo vyzval k odpovědi, vás vytrhlo z vašeho pohodlíčka, které jste pociťovali, když jste se mohli schovat v davu ostatních.


Ještěrka vidí svět černobíle, buď tam nebezpečí je nebo není, ale nic mezi tím. Proto je taky tak těžké neoddávat se takzvanému „instant gratification“ (okamžitému uspokojení). Kdysi jsme nevěděli, co bude zítra, a proto jsme snědli to, co jsme ulovili, ihned. Teď se nám to promítá do celého života. Víme, že ten film na Netflixu tam bude i příští týden, ale ještěrka by ho raději zhlédla už dnes… Co kdyby. Pro jistotu. Strach. Zítra tam už být nemusí.


Ještěrka za volantem Když je za volantem vašeho života ještěrka, obírá vás o možnost růstu. Pravidelně vám krade příležitosti vystavit se novým situacím a učit se. Je to super silná síla, kterou bychom neměli podceňovat. Přicházíme o zkušenosti, které jsou pro nás přínosné bez ohledu, zda nám to rande vyjde nebo ne.


Nesnažte se ještěrku zabít. Naslouchejte jí, protože, když vás začne tlačit zpátky do pohodlíčka, víte, že jste právě narazili na něco, co vás má potenciál posunout. Ještěrka je ukazatel směru, kam jít NECHCETE. Nebojujte s ní. To, že strach pociťujete, je lidské a je to v pořádku, ale to neznamená, že nám signalizuje, že na to rande nemáte jít, nebo že nemáte zavolat, nebo oslovit tu krásnou ženu na druhé straně baru. Dovolte si pociťovat strach. Moje oblíbená spisovatelka a autorka proslulé knihy Jíst, meditovat, milovat, Elizabeth Gilbert ve své knize Velké kouzlo (Big Magic), kterou vřele doporučuji všem kreativním duším, píše o tom, že máme ještěrku posadit na zadní sedadlo.


Teorie jsou hezké, ale jak tedy strach z odmítnutí překonat?

Začněte s maličkostmi, ze kterých máte strach, a pomalu posouvejte hranici. Ujasněte si rozdíl mezi nebezpečím a strachem. Nebezpečí je reálné, strach v nebezpečí taky, ale strach mimo nebezpečí ne.


Toužíte-li po lásce, zbavte se narcistického sklonu myslet si, že by vás měl milovat každý, s kým půjdete na rande. Ne každý je pro vás, stejně tak jako vy nejste pro každého. To je první věc, kterou je potřeba si uvědomit. Nepotřebujte, aby vás chtěli všichni. Na světě neexistuje osoba, která by se líbila 100 % lidí. Toto uvědomění je základ. Nestavějte vše na jednom odmítnutí. To, že vás odmítla jedna osoba, vůbec neznamená, že vás budou odmítat všichni.


Představte si, že jste se rozhodli oslovit někoho, kdo se vám líbí, ale vůbec netuší, že existujete. Budete k tomu potřebovat následující:


1. Vědět, čeho tím chcete dosáhnout, co je vaším cílem, co vás motivuje. Proč je to pro vás důležité? Zeptejte se: Co od života chci? Bojím se víc odmítnutí nebo samoty?

2. Ujasněte si všechny scénáře. Co nejhoršího se může stát? Jdete si promluvit s člověkem, ne ulovit tygra. Tak co myslíte, zemřete u toho?


3. Pomodlete se, přizvěte všechny síly, ve které věříte, ať vám pomůžou.


4. 5 sekund nehorázné odvahy – pořádně se zhluboka nadechněte a počítejte pět, čtyři, tři, dva, jedna a jděte do toho. Vystřelte jako raketa a už nic neřešte. Koučka Mel Robbins o tom napsala celou knihu, která se jmenuje Pravidlo 5 vteřin.


5. Udělejte si z oslovování zvyk… posune vás to, vyrostete.


Strach vede k prokrastinaci – čím víc čekáte, tím je větší šance, že objekt vašeho zájmu si najde někoho jiného. Čím déle čekáte, tím víc času poskytnete vaší bujné fantazii, aby vytvořila hromadu katastrofických scénářů, které posadí vaši ještěrku rovnou na místo řidiče. Přečtěte si také: Jak přestat sabotovat lásku


Když strach překonáte, dáte sami sobě znamení, že si můžete důvěřovat. Nejlepší je zapracovat na seznamování jako takovém. Brát každé rande jako cvičiště vašich seznamovacích dovedností.


Podívejte se…, když budete dělat věci stejným způsobem, budete dosahovat stejných výsledků. Chcete-li jiné výsledky, musíte se odvážit vykročit do světa, tak jako Honza, Ondra, Tadeáš a jiní odvážní hrdinové v každé pohádce. Bez toho by se králem nikdy nestali a o princezně by mohli dál jen snít. Co chcete víc? Svého prince nebo princeznu a království nebo zůstat v bezpečí?
Mohlo by vás teké zajímat: 3 možné důvody proč zůstavate single

45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše