• Lujza

Jak randit, když jste svobodná matka?

Nedávno jsem četla na portálu seznamzprávy.cz dotaz jedné mladé maminky, která si postěžovala, že mít dítě působí na muže jako kryptonit na Supermana. Jakmile potencionálnímu nápadníkovi řekne, že je matkou, vezme nohy na ramena a utíká. Jak tedy randit, když jste sama a máte malé dítě?


Odpověď nejmenovaného poradce rubriky byla z mého hlediska víc než necitlivá. V podstatě jí oznámil, že si to měla rozmyslet předtím, než si pořídila dítě. Že buď si partnera, s kterým ho má, vybrala špatně, nebo ho z domu nějak vystrnadila. Chce-li partnera nyní, musí se poohlídnout po mužích mnohem starších, pro které bude její hodnota spočívat v tom, že je ještě mladá, a díky tomu nějak zvládnou i to kukaččí mládě. Tato odpověď snižuje hodnotu nejen samoživitelek, ale i mužů, jejichž zájem o ženu byl zredukován na silně povrchní kritéria.


Poradce zřejmě chtěl byt realistický a na věc hleděl jako muž z generace, ve které rozvod nebyl častý fenomén, a když byly v manželství děti, tak se zůstávalo spolu už jen kvůli nim. Na svobodné matky se společnost dívala v nejhorším jako na nemorální v nejlepším s lítostí.


Počet svobodných matek roste Vzhledem k vysoké rozvodovosti a menší důvěře v instituci manželství je dnes svobodných matek mnohem víc než před rokem 2005. Statistický úřad zaznamenává velké proměny u rodinného stavu matky.

"Zatímco v roce 2005 byl podíl narozených svobodné matce 25,2 %, tak o deset let později to bylo již 42,3 %. Naopak podíl narozeným vdaným ženám poklesl za stejné období z 68,3 % na 52,2 %," zdroj

Dle statistického úřadu se bavíme skoro o polovině dětí narozených svobodným matkám. Kdyby si muži měli vybírat jen ženy bezdětné, tak bychom zde měli obrovskou skupinu mužů bez partnerky, což si nemyslím, že je náš případ. Názor, že svobodná matka má smůlu a hledání přiměřeného partnera je téměř beznadějné, je názorem člověka, který zůstal zaseknutý ve vlastní době.Mateřství jako přednost Jako první bych vůbec neskrývala, že mám dítě, ale oznámila bych to co nejdřív, a to rovnou v datingovém profilu, pokud ho někde mám. Seznamuji-li se s muži mimo aplikace a online seznamky, oznámila bych to hned na prvním rande. Tímto způsobem se rychle vytřídí kandidáti, pro které to problém je, a to ještě ve fázi, kdy nejsou žádné očekávání nebo emoční vazby. Nejde přeci o to zaujmout všechny, ale jen toho jednoho, se kterým to bude klapat.


Toto je ale možné jen u ženy, která je s tím, že dítě má, srovnaná a hrdá na to, že je matka, protože mateřství přináší s sebou hromadu kvalit, které bezdětné ženy nemají možnost v sobě rozvinout ve stejné míře. Tato žena dítě neskrývá a cítí mateřství jako svou přednost, a ne jako handicap. Vše je o postoji. Když s tím nejsem v pohodě, bude to cítit i okolí a muži především. Ženy mají často pocit, že muži jsou necitliví a nevnímaví, ale v tom se mýlí. Muži vnímají emoce a postoje hodně silně, jen o tom nemluví. Takže milá maminko, když budete mít jasno v tom, že vaše dítě je pro váš život přínosem, budou to tak vnímat i muži. Samozřejmě ne všichni, ale předpokládám, že jeden stačí. Najít správného partnera do života může chvíli trvat. Je to normální a potvrdí to i vaše bezdětné kámošky.


Buďte i ženou Srovnejte si hodnoty a představy o tom, jakého muže hledáte. Nevím jak vy, ale já znám ženy, které mají dvě nebo i tři děti a mají nového partnera, který to vůbec neřeší, ale spíš se snaží o tuto rodinu postarat, jak nejlíp umí. Nebavím se o partnerovi, který je mnohem starší, ale právě naopak, buď je kolem věku ženy nebo dokonce mladší. Jsou to ale ženy zakotvené jak ve své ženské, tak mateřské energii. Je důležité, jakkoliv své dítko milujete, umět se také oprostit a být s partnerem sama sebou ve své ženské energii a nebýt sto procent času jen matkou. Pro muže je sexy, když dokážete ukázat jak svou ženskost, tak svou starostlivou mateřskou stránku tam, kde je to potřeba.


Máte-li pocit, že je s vámi něco v nepořádku, budou k vám chodit muži, kteří vás budou pořád jen odmítat, anebo žádní. Vybíráte si vy. A jako matka vybírejte pečlivě a pomalu. Dejte randění čas a užívejte si proces bez pocitů viny. Dítě, pokud už není v pubertě a ví o co jde, držte odděleně. Nezapomínejte, že jste i žena, nejen matka. Je zdravé mít život naplněný dospělým kontaktem. O to víc pozornosti a energie pak zase můžete věnovat dítěti.


Důvěřujte, ale prověřujte Je důležité, abyste domů nevodila každého nadějného partnera, ale jen toho, kterého jste měla možnost více poznat a víte, že vztah se ubírá správným směrem. Důvody jsou hned dva. Za prvé, za bezpečnost svého dítěte zodpovídáte vy, a proto si prověřte jeho osobnost a historii, a za druhé nechcete, aby se dítě každý měsíc navazovalo na nového člověka. Zeptejte se, zda je vaše dítě připravené potkat nového muže a zda bude rádo, že jste šťastná, nebo bude mít strach, že by to ohrozilo pozici jeho biologického otce. Toto je citlivé téma, o kterém, pokud jsou děti dostatečně velké, je důležité si popovídat. Samozřejmě se může stát, že si nový partner s vaším dítětem nesedne a vztah nevyjde, ale tímto přístupem jste respektovala jak sebe, tak vaše dítě.


Nová puberta Užívejte si tuto novou kapitolu, kdykoli můžete, a snažte se zasmát divočejším okamžikům. Randění svobodné matky dost připomíná randění v pubertě. Občas se musíte vyplížit ven, až když už dítě spí – samozřejmě jen když je pod dohledem chůvy – nebo se schováváte při telefonování s novým objevem. Berte to vše s lehkostí a úsměvem.

Mohlo by vás také zajímat Jak randit po rozchodu nebo po rozvodu


47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše