• Lujza

INTIMITA: Jsou muži a ženy na stejné vlně?

"Co je pro vás intimita?" Nedávno jsem se na to zeptala jednoho muže. Odpověděl: "Dělat s tebou věci." Většina z nás má touhu poznat někoho a být jím skutečně poznáni. Toužíme vybudovat hluboce oddaný vztah založený na upřímnosti, důvěře, sebeodhalení, vzájemné závislosti, úctě, uznání a sounáležitosti. Muži a ženy však často definují intimitu odlišně.


Když si povídám s kamarádkou, která mě dobře zná, povídáme si. Sedíme nebo stojíme čelem k sobě, upíráme na sebe zrak v "ukotvujícím pohledu" a odhalujeme své životy, své naděje, své starosti. Mluvit tváří v tvář je pro většinu žen intimita.


Zamaskované pocity Psycholog Harry Brod uvádí, že muži za intimitu pravidelněji považují práci nebo hru vedle sebe. Jistě, mnoho mužů probírá špatný týden v práci, dokonce i potíže v milostném životě. Ale málokdy se podělí o své naděje a nejtemnější obavy. A když už to udělají, často používají "řeč vtipu", maskují své pocity humorem.


Historie intimity Tento rozdíl v intimitě mezi pohlavími se pravděpodobně vyvinul před miliony let, kdy naše předkyně trávily dny tím, že držely před obličejem své děti a konejšily je slovy. Slova byla pro ženy nástrojem navazování kontaktů. Muži předků naproti tomu trávili většinu svých dní sezením za skálou nebo keřem a tichým zíráním přes trávu v naději, že uloví procházejícího bizona nebo jinou potravu. Napříč hlubokou historií se muži předků potýkali s nepřáteli a sedávali po boku přátel.


Intimita podle sebe Tento rozdíl mezi pohlavími můžete vidět také na každé lavičce v parku. Muž sedí čelem dopředu a hledí přímo před sebe. Žena vedle něj otáčí hlavou, rameny, hrudníkem, boky, koleny a kotníky, aby na sebe upřela jeho oči. Oba se snaží dosáhnout intimity s tím druhým, ale po svém.

Mohlo by vás teké zajímat: Mýty o mužích


Umění intimity "Vědění je moc," prohlásil Francis Bacon. Souhlasím s ním. Proto často říkám muži důležité věci nebo kladu obtížné otázky, když se procházíme lesem nebo městem, jedeme autem nebo jen tak sedíme na gauči a díváme se dopředu. Když ho neohrožuje můj pohled, může mě slyšet. A abych si vybudovala důvěrný vztah se ženou, dívám se na ni přímo, upírám na ni oči a naslouchám jí.


Tulte se Milování také buduje intimitu, a to díky silné chemické látce v mozku: oxytocinu. Oxytocin vyvolává pocity důvěry, sounáležitosti a náklonnosti. Během orgasmu obě pohlaví tuto mazlivou chemickou látku vyplavují. Muži dostávají příval oxytocinu, když se líbají, a ženy dostávají příval této chemické látky, když drží partnera za ruku. Navíc my lidé nejsme jediní tvorové, kteří si tento efekt užívají. Všechny samice savců zažívají příval oxytocinu, když rodí a kojí mláďata. Oxytocin proudí mozkem, i když se malí prérijní hraboši tulí k partnerovi. Ne že bych vás chtěla přirovnávat k hrabošům, ale pravidelné tulení má obrovské množství benefitů a hlavně utuží váš vztah.

Přečtěte si také: Milostný život má vliv na produktivitu v práciDělejte věci společně Existuje mnoho dalších způsobů, jak pěstovat intimitu. Vyberte si nový zájem, kterému se budete společně věnovat. Pomozte partnerovi dosáhnout jeho cílů. Postavte se k problémům jako tým. Rozvíjejte společně duchovní nebo náboženský svět. A vzpomínáte si, jak jste spolu vařili, pomáhali si s praním nebo nakupovali? Dělejte to znovu. Pak si za dobře strávený čas dejte odměnu, třeba kávu koupenou v obchodě nebo 15 minut vzájemné masáže. Ale hlavně každý den sdílejte své soukromí. Stejně důležité: hrajte si.


Mluvit tváří v tvář; hrát si bok po boku Helen Fisher ve svém průzkumu, na základě kterého vznikl tento článek, zjistila, že obě pohlaví sdílela některé názory na intimitu.


"95 % se shodlo na tom, že mluvit od srdce o vztahu je velmi intimní; 94 % se domnívalo, že podniknout společně něco dobrodružného znamená sounáležitost. Žádnou jinou činnost, kterou jsem v kvízu nabídla, nepovažovalo za intimní více než 63 % mužů nebo žen.", říká Fisher.

Mluvit tváří v tvář; hrát si bok po boku: to jsou základní přirozené formy intimity. Ne náhodou tyto dva styly sounáležitosti procházejí napříč věky. Šťastné páry i dnes využívají oba prapůvodní mechanismy k pěstování toho krásného pocitu – intimity.


Překlad: INTIMACY: Are Men And Women On The Same Page?


38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše