• Lujza

Datingové aplikace vytváří závislost

Aktualizováno: 9. 3.

To, že sociální sítě vytvářejí závislost, je už známé. Ale věděli jste, že datingové aplikace fungují podobným způsobem?


Jste-li uživatelem jedné z nejužívanějších datingových aplikací v České republice Tinderu nebo Badoo, jste také nechtěně nejen uživatelem, ale i produktem zároveň. Za vše, co je zdarma, dnes platíte. Jak? Tím, že se stanete produktem vy a informace o vás. Jinými slovy jsou vám zobrazované reklamy na základě vašich zájmů a preferencí. V datingové aplikaci je ale produktem dokonce i platící uživatel. Předplatným se sice zbaví otravných reklam, ale pořád je to on, či ona, koho aplikace nabízí a prodává. Je to obrovský e-shop s lidmi, kteří se stávají dobrovolně jejich produktem. Nejde mi o to, dělat z Tinderu nebo jiných aplikací strašidelného bubáka, ani vás odradit od jejich používání, ale myslím si, že je dobré být si vědom toho, jak fungují, a udělat informované rozhodnutí. Hledání partnera je emoční záležitost a naše rozhodnutí nejsou vždy řízené klasickou logikou, ale spíš logikou očekávání, nadějí, strachů a chemií našich mozků.


Lhaní nebo neschopnost sebereflexe

Hloubka informací, na základě kterých si uživatel má udělat názor a projevit o někoho zájem, je mírně řečeno stejně hluboká jako dětský bazének na koupališti. Průměrný počet znaků, na základě průzkumu americké datingové aplikace Coffee Meets Bagel (aplikace podobná Tinderu),je celých 56 znaků. Všichni uživatelé rádi cestují a dělají sporty, chodí do kina, jsou vysocí a mladí. Pro rozhodnutí koho si vybrat máte k dispozici pár slov a fotografie, na základě kterých si nakonec vybíráte, zda vás někdo zaujal nebo nikoliv. Ještě zůstaňme chvilinku u těch popisů. Dle psychologických průzkumů D. Dunning, C. Heath a J. Suls, jsme všichni chronicky nezpůsobilí k realistickému sebehodnocení. Hodnotíme své schopnosti jako nadprůměrné a co se týče fyzičky, jsme mnohem víc fit, než odpovídá objektivní realitě. Na hluboké úrovni si zřejmě uvědomujeme, že jsme produktem, který by měl být líbivý, a když se neprodáme, zůstaneme zaseklí ve virtuálním světě bez sexu a partnera. Jednou z věcí je neschopnost odhadnout, jak skutečně na tom jsme, a druhou je vědomé lhaní. Lže se nejčastěji o výšce, věku a váze. Zvyk lhaní na internetových profilech je natolik běžný, že se mu věnovala i vědecká obec. Trochu si přizpůsobit čísla, ubrat rok nebo dva nebo kilo tu a tam by asi až tak nevadilo. Horší je lhát o tom, že už doma máte jak partnera, tak několik potomků. Přečtěte si také Muži nelžou, to ty nenasloucháš.


Aplikace pro zvyšování sebevědomí Když nemůžete věřit popisům „produktu“, který si právě prohlížíte, zůstávají fotografie. Je přeci pravdou, že obrázek je víc než tisíc slov nebo ne? Nejdu se pouštět do diskusí, kolik z nás se může chlubit znalostí vizuální komunikace, asi nás bude víc, než bychom si mysleli, vzhledem k naší tendenci přeceňovat vlastní schopnosti. Prodej je prodej a dobrá fotografie prodává nejvíc. Online dating není výjimkou. Umožňuje lidem být aktivnějšími při hledání svého milostného vztahu, ale umožňuje jim také být více vybíravými. Možnost velkého výběru se ukazuje být danajským darem. Průzkum dělaný v Americe mezi 9 761 mileniály, kterých je na Tinderu až 80 %, ukazuje, že jen 29,2 procenta se s Tinder známostí setkalo i v realitě. 70,8 % odpovědělo, že se s nikým nesetkali. Na otázku, proč Tinder mají, 22,22 procenta dotázaných uživatelů Tinderu odpovědělo, že "hledají známost", 4,16 procenta uvedlo, že "hledají vztah", 44,44 procenta uvedlo, že aplikaci používají pro "zvyšování sebevědomí", a 29,16 procenta odpovědělo, že ji používají z jiných důvodů. Čím to tedy je, že světýlka na obrazovce jsou přitažlivější než dotek jiného člověka?

Přečtěte si také 3 možné důvody proč zůstavate single.


Síla nepravidelné odměny Ukázalo se, že seznamovací aplikace jsou patologicky návykové: podle Tinderu – zdaleka nejprodávanějšího na trhu – se průměrný uživatel přihlásí 11krát denně a stráví denně zhruba 77 minut v honbě za neurochemickým koktejlem, který se na něj při každé shodě vyvalí. Jinými slovy, datingové aplikace tohoto typu působí na lidský mozek jako všechny ostatní sociální sítě a aktivují stejné části mozku, jako když mlsáme čokoládu, díváme se na erotiku nebo si šňupeme kokain. Z našeho mozku se stává jeden velký Pavlovův pes, který v očekávání šťavnaté kosti začne slintat už při zvuku známého signálu, který je s krmením spojen. Odměny, v případě uživatelů je možný match, přicházejí nepravidelně, a právě nepravidelnost Pavlovův efekt ještě víc zesiluje. Mozek neuvolňuje dopamin po obdržení odměny, ale v očekávání odměny. Když neumíme předpovědět, kdy odměnu dostaneme, chodíme pravidelně kontrolovat, zda už něco nepřišlo. Je to podobné jako u hraní her na automatech. Vědci si dlouho mysleli, že dopamin samotný nám poskytuje požitek, ale z dalšího výzkumu se zjistilo, že dopamin je motivátor, který nás žene do náruče požitků.

Přečtěte si také : Proč se vám na Tinderu nedaří?


Nekonečné chtění Fáze produkce dopaminu je fáze tzv. „chtění“. Paradoxem je, že čím více času trávíme hledáním, tím menší potěšení nám to přináší. Datingové aplikace jsou krok před evolucí našeho mozku, který neumí s nekonečnou fází „chtění“ pracovat. V přírodě tato fáze trvá omezený čas, ale když jsme v ní naschvál udržováni bez zdánlivého konce, náš mozek neví, kdy přestat. Na tomto principu fungují všechny aplikace s nekonečným scrollováním. Čím častěji a pravidelněji jednu aktivitu děláme, tím víc posilujeme neuronové spojení v našem mozku, který je zároveň naprogramován šetřit energii. Z této rovnice nám vypadne uživatel, který chodí „kontrolovat“ aplikaci pravidelně a častokrát i v stejný čas. Aplikace už není jen prostředkem, jak se seznámit a najít si partnera, ale stane se nástrojem k zahnání nudy nebo pro zlepšení sebevědomí. Příběhy rande, kde se dva sejdou jen proto, aby ten druhý objevil, že i během rande jeho date kontroluje Tinder nebo jinou aplikaci, nejsou ojedinělé. Závislosti je těžké se zbavit. Aplikace jsou pohodlnější než pořád chodit někam ven a seznamovat se. Problém je, že nás dělají nenasytitelnými a po nekonečném swipování se cítíme možná víc sami než předtím. Cílem aplikace není váš šťastný milostný život, ale udržení si vaší pozornosti, protože produktem jste vy.

Přikládám ještě možná trochu dramatické video, ale pointa je pravdivá: https://www.youtube.com/watch?v=jbBNYtUn4T8&ab_channel=Moon

64 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše