• Lujza

Co ovlivňuje, jak se vašemu vztahu daří?

Na tuto otázku se pokusila odpovědět nová rozsáhlá studie Samanthy Joelové a Paula Eastwicka. Hledáte-li nebo už máte partnera, tato přelomová studie vám může pomoct zjistit, na co se zaměřit.


Vědci Joelová a Eastwick ve své studii použili k zodpovězení této otázky 43 souborů dat založených na ročním sběru údajů od 11 196 párů. Zajímalo je, do jaké míry dokážou předpovědět kvalitu vztahů a jaké měření by ji nejlépe předpověděla. Využili metodu nazývanou Random Forests, která si vyžaduje kapacitu umělé inteligence, hodně času pro testování každé předpovědi a tisíce možností rozhodnutí neboli stromů. Zde je důležité podotknout, že studie nebere v potaz rozvody a rozchody a data jsou z období, kdy byly páry spolu.Důležitá je souhra Kdybychom chtěli celý výzkum shrnout do jedné věty, byla by to tato:

Není tak důležité, s kým jsi, ale jaká je dynamika vztahu.

Neznamená to, že můžete být s kýmkoliv, ale důraz není na individuálních vlastnostech partnerů, ale spíš na tom, jak spolu fungují. To je faktor, který je pro spokojenost ve vztahu nejdůležitější.


Konkrétně se jednalo o tyto charakteristiky vztahu, které nejlépe předpovídaly spokojenost osoby:


1. Vnímaná oddanost partnera

2. Ocenění

3. Sexuální spokojenost

4. Vnímaná spokojenost partnera

5. Konflikt


Individuální charakteristiky, které nejlépe předpovídaly spokojenost se vztahem, byly:


1. Spokojenost se životem

2. Negativní afekt

3. Deprese

4. Vyhýbání se blízkému vztahu

5. Úzkost z blízkého vztahu


Zajímavé je, že podle Joela na osobnosti partnera nebo na jeho vnímání vztahu záleží poměrně málo.


Co to znamená pro vás? Co tato studie znamená prakticky pro randění a váš vztah? Nezaměřujte se na jednotlivé vlastnosti vašeho partnera, ale spíš na to, jak se s ním nebo s ní cítíte, a na to, jaká je celková dynamika vašeho vztahu. Přečtěte si také: Jak si přitáhnout ideální vztah?


Například, mám známou, která vydělává velké peníze. Hodně pracuje, práce ji baví a vždy, když se bavíme o případném partnerovi, tak je pro ni důležité, aby byl stejně ambiciózní a vydělával alespoň tak jako ona. Je ale dost možné, že muž, který se věnuje práci se stejnou vášní jako ona, by s ní netrávil žádný čas. Tento pár by se možná potkal až večer v posteli, jestli vůbec. Minovým polem by mohla být sexuální spokojenost nebo vzájemné ocenění se.


Logicky bych jí tedy radila slevit z tohoto požadavku a najít si muže, kterého bude bavit vylepšovat a zvelebovat dům a zahradu. Takto by se vzájemně doplňovali a přinášeli si navzájem to, co druhému chybí. Zde by ale mohli nastat konflikty kolem peněz nebo spokojenosti partnera.


Je jedno, zda bude partner takový nebo makový, ale není jedno, jak vzájemné vlastnosti a očekávání skloubíte dohromady. V prvním případě je docela možné, že moje známá bude na mužovi oceňovat jeho ambice, které jí přijdou sexy, a pokud bude mít pocit, že partner je jí oddaný a je spokojený, tak její spokojenost se vztahem bude vysoká. Možná ocení právě to, že bude mít čas věnovat se práci a bude vědět, že její partner to bude chápat.

Spokojená může být také i s mužem číslo dva, pokud bude oceňovat jeho přínos pro ni a domácnost a bude jeho práci vnímat jako formu oddanosti a partnerovi nebudou vadit její pracovní ambice. Když se bude dívat na jeho schopnost věci opravit, jako na sexy, tak bude míra její spokojenosti růst. Bude se těšit domů k partnerovi, který jí pomůže vytvořit pro její práci zázemí.


Samozřejmě to vše v případě, že ona sama nebude trpět depresemi nebo nespokojeností se životem jako takovým a bude mít zdravý postoj k formování blízkého vztahu.


Mohl by se vám líbit také článek: Jste moc vybíraví?

44 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše