• Lujza

Co je Ghosting a jak ho překonat?

Světem online datingu létá hromada anglických pojmů. Jedním z nejčastějších je tak zvaný ghosting. Podívejme se na to, co ghosting je, a jak zvládat, když vás někdo ghostne.


Nechce se vám číst? Podívejte se na video


Pojďme si nejprve sdělit, co to ten ghosting vlastně je. Jedná se o nečekané ukončení vztahu bez další informace, proč je konec. Dotyčný, nebo dotyčná přestane komunikovat a vy nemáte ponětí, co se stalo. Jinými slovy, pokud vás někdo ghostne, zůstanete sedět s hromadou otázek a docela nepříjemným pocitem.
Častý fenomén

Ghosting ovšem není žádný nový fenomén, ale díky internetu se stal častějším a tím i známějším.


Ghosting v minulosti mohl vypadat tak, že si naši předkové přestali dopisovat nebo telefonovat. Vždy zde ale v nějaké formě existoval. Nevztahuje se jen na dating, ale také byznys a jiné vztahy. Už se vám stalo, že jste si mysleli, že budete s někým spolupracovat a protistrana se vám už neozvala? Byli jste na pracovním pohovoru a neodpověděli vám? To je také ghosting.


Je dobré si uvědomit, že přestože ghosting může být emočně bolestivý, tak je zároveň docela běžný. Tím toto chování vůbec nechci omlouvat, jen chci, abyste si uvědomili, že je dost pravděpodobné, že jste nějaké formě ghostingu už někoho vystavili i vy.

Ukončete vztah

Všichni si potřebujeme uvědomit, že nevědět je mnohem víc zničující, než když nám někdo řekne NE nebo KONEC. Všichni máme strach z odmítnutí a nikdo z nás nechce tomu druhému vědomě ubližovat, ale málokdo si uvědomuje, že tím, že se budeme vyhýbat slovíčku NE, můžeme tomu druhému ublížit mnohem více a na delší dobu. Především poté, co ten druhý už do vás emočně investoval. Víte, jak se cítí ten, koho jste ghostli? Zraněně, zmateně, zahanbeně, bezmocně..


Proto, nebuďte s někým jen proto, že nechcete být sami, že jen právě potřebujete společnost a poté toho druhého zahodíte bez vysvětlení. Vezmete mu tím možnost vztah uzavřít a jít dál. Udržujete toho člověka v očekávání a jistým způsobem mu tím berete energii.


Protože naše hlava má tendenci vyplňovat vytvořené prázdno a vytvářet scénáře, na začátku toho druhého omlouváme a vymýšlíme důvody, proč se už neozval, ale to nás jen udržuje v naději. Místo abychom se starali o to, jak se cítíme my, tak řešíme toho druhého.


Žádná odpověď je také odpověď Když vás někdo ghostuje, tak to není „Možná se zase ozve, možná se něco stalo“, ale je to jasné NE a to s extra informací o tom, že ten člověk není dostatečně připravený a není to osobnost, která se dokáže postavit za svá rozhodnutí. Pokud raději uteče, než aby byl čestný a na rovinu vám řekl, jak to má a pokud vás nechá čekat bez vysvětlení, tak to stejně nebyl partner pro vás. Nebyl to partner, který by na vás bral ohled, a skutečně jste ho zajímali.

Co tedy dělat? Už jste napsali, zavolali a žádná odpověď. Vidíte, že zpráva byla přečtena, a nic… Prosím vás, zachovejte si respekt vůči sobě a přestaňte toho člověka honit a bombardovat. To, že vás někdo ghostnul, nevypovídá nic o vaší hodnotě. Je zdravé zamyslet se, jestli jste něčím přispěli, ale zamyslet a ne se týdny bičovat a přeanalyzovávat to. Stejně tak nikam nevede trápit své okolí rozbory toho, proč to asi ten druhý udělal. Častokrát je to jednoduše proto, že ten druhý neměl schopnost být pravdivý a otevřený, jinými slovy, nebyl emočně dospělý.


Stav mysli Psychologové přišli na to, že větší tendenci ke ghostingu mají lidé s osudovým postojem k životu a s vírou, že pro ně existuje jen jeden partner. Pro ně je snazší si ghosting odůvodnit tím, že jste tím partnerem nebyli. Lidé s tak zvaným growth mindset – růstovým nastavením mysli si uvědomují, že na vztazích musí pracovat a sami růst, a nečekají, že dostanou naservírovaného hotového partnera, se kterým budou žít happily ever after.


Vyhněte se zevšeobecňování Dejte si pozor, abyste po zraňujícím ghostingu nezačali cpát všechny do jednoho pytle a nepřišli k závěrům jako například: „Všichni na aplikacích jsou nepoužitelní.“ Snažíme se racionalizovat, proč se něco děje tak, jak se děje, a pak si vytváříme univerzální pravdy, které pak všude aplikujeme. Ty nám ale nakonec mohou zabránit potkat někoho, kdo se k nám skutečně hodí, a to jen proto, že máme strach, aby se nám neopakovala situace. Snažte se vyhnout zevšeobecňování. Vždy je to jen o tom jednom člověku, který se k nám tak choval. Neznamená to, že všichni jsou stejní.

Přerušte cyklus Nakonec to, že někdo ghostnul vás, neznamená, že vám to dává licenci ghostnout někoho jiného a pokračovat v tomto zraňujícím chování. Ghosting není a neměl by být normou. Vzpomeňte si, jak vás to bolelo. Chcete tyto pocity vytvořit v někom jiném? Pamatujte si, že jasné NE bolí méně. Když budete čestní, možná nezůstanete přáteli, ale protistrana vás bude za váš postoj respektovat.


Nedejte nikomu moc nad vámi. Berte to jako potvrzení toho, že s tímto člověkem byste stejně nebyli šťastní. Lidé vám vždy řeknou, kdo jsou… Poslouchejte.


Zajímají vás další pojmy moderního datingu? Přečtěte si také Slovník moderního datingu - 8 základních pojmů


Mohl by vás zajímat také článek Jak si vybrat, ale nepřebrat?275 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše