• Lujza

3 největší chyby v datingu

Aktualizováno: 24. 3.

Chodíte z rande na rande a nevíte, proč se vám nedaří najít fungující vztah? Je možné, že děláte některou z následujících tří chyb.


Nechce se vám číst? Podívejte se na video

Nejdřív bych ráda ujasnila jednu věc. Vztah se nehledá, ale spolutvoří. V každé interakci, v setkání, na každém rande hrajete aktivní roli a taky jste spoluzodpovědní za výsledek. Když se oprostíte od představy, že za neúspěšný průběh zodpovídá jen protistrana, otevřou se vám nové možnosti. Budete-li si vědomí vlastního přičinění, budete mít větší kontrolu a schopnost výsledek ovlivnit. Víc o tom v článku Jak si přitáhnout ideální vztah?

1. Mám nárok na lásku

Myslíme si, že nám svět a život dluží lásku našeho života. Že je to naše právo, že máme nárok na to být milováni a to nepodmínečně. Tyto nerealistické ideály máme z romantických filmů, pohádek a literatury. Pocit osudovosti, který nám tato média nabízí, v nás vytváří jen pasivitu. Nejsme ochotni na sobě pracovat, jsme líní něco dělat jak se sebou, tak s celou situací. Vždyť, ono to přijde, když nastane pravý čas. Nevím, zda znáte rčení: „Náhoda přeje připraveným“? Příprava je zde klíčové slovo. Přečtěte si také Jak randit chytřeji, ušetřit čas a vyhnout se zklamání.


Chcete konkrétní rady a tipy, jak se vyhnut největším chybám v datingu? Stáhněte si

7 největších chyb, díky kterým jste single a jak získat vysněný vztah

Kdybychom aplikovali strategii náhody a čekání na podnikání, tak bychom rychle zkrachovali, nebo měli byznys, který nás stojí víc, než vydělává. Podnikání není pro každého a vypadá to tak, že i s láskou to bude podobně. Nechci být cynická a přirovnávat lásku k byznysu, ale budeme-li očekávat, že vám ideální vztah padne jen tak do klína, tak si zaděláme na vztah, který nás nebude naplňovat. Někoho si nakonec najde snad každý, ale ne každý je dlouhodobě spokojený. Najdeme partnera, kdo se nám líbí, a pak se ho zuby nehty držíme, protože s námi je, a na nějaké úrovni si uvědomujeme, že kdybychom chtěli lepší vztah, musíme sáhnout víc do sebe a máknout, převzít zodpovědnost a možná se i naučit novým dovednostem. To se nám ale nechce, a tak se krmíme hromadou nesmyslů a čekáme na to, že přijde princ nebo princezna, která nás přijme přesně takové, jací jsme, bez potřeby jakéhokoliv dalšího růstu. Jinak řečeno, pořád jsme nedospěli a hledáme náhražku za rodiče a zodpovědnost za kvalitu vztahu je na tom druhém. Ruku na srdce, jak často jste čekali, že vás protistrana přijme takového, jaký jste, se vším všudy, ale vy jste očekávali Victoria Secret modelku nebo Brada Pitta?2. Koukej, v tomhle jsem super

Spoléháme jen na jednu dimenzi našeho života, která má fungovat jako vábnička pro ulovení partnera. Dámy a pánové, přiznejte, co za dobrůtku nabízíte nejvíc a nasazujete na svůj háček? Na jakou sexy kvalitu se spoléháte nejvíc? Je to hezký vzhled? Umíte se obléct, máte vysokou pracovní pozici a jste ambiciózní, nebo oslňujete brilantním intelektem?


Na začátku to může zabrat a určitě se chytí lidé, kterým právě tato konkrétní část vás bude imponovat a přijde jim neodolatelná. Ale pro dlouhodobý vztah to nestačí. Jedna věc je někoho ulovit a druhá udržet si a vytvořit funkční partnerství. Po delší době bude právě tato jedna dimenze vás pro toho druhého už okoukaná a stane se nudnou. To, co se zdálo být tím nejlepším na vás, se stane samozřejmostí a nemáte-li nic jiného, co byste nabídli, riskujete rozchod.


Nikdo z nás ale není plochý a jednodimenzionální, jen máme obavu ukázat celé spektrum, protože rodiče, přátelé, šéf oceňují nejvíc tu jednu konkrétní kvalitu, a tak jsme ji posilovali víc a víc, zatímco ostatní části sebe jsme netrénovali. Máme tak obrovská stehna, ale propadlý hrudník. Dobrou zprávou je, že tam ten hrudník je a jen je potřeba každý den udělat několik kliků a posílit ho, stejně tak ruce a záda. Všechno.


Propojíte-li vaši super schopnost s jinými vlastnostmi, jako je například smysl pro humor nebo schopnost naplno si užívat života nebo se spontaneitou, naberete extra rozměr.

Jestli chcete zjistit, proč bylo pro vás těžké zapomenout na některý z předchozích vztahů, podívejte se na kombinaci vlastností a schopností, které ta osoba měla, a je docela možné, že zjistíte, že měla unikátní kombinaci. Možná to byl partner, který byl ambiciózní, ale zároveň vás dokázal vyslechnout a podržet, když vám bylo těžko. Čím unikátnější kombinaci máte, tím jste zajímavější a tím je těžší vás opustit, protože vašemu partnerovi je jasné, že někoho takového bude hledat dlouho.3. Chci svůj ideál

Odmítáme vidět lidi takové, jací ve skutečnosti jsou, a ignorujeme realitu. V hlavě si vytvoříme představu a snažíme se do ní nacpat náš nový objev, protože už odmítáme čekat. Chceme vztah co nejrychleji, ideálně ihned. Nasadíme si na nos růžové brýle s extra filtrem, který odstraní všechny nedokonalosti, a až nám jednoho dne spadnou z nosu, tak se divíme, s kým jsme se to dali dohromady. Je to jako bychom na partnera nainstalovali filtr s názvem Romantic a odmítali vidět originál. Zamilujeme se do ideálu, který existuje jen v naší bujné fantazii, protože hledáme perfekci a mnohdy se raději necháme opít rohlíkem. Díváme se na partnera jen z určitého úhlu a oceňujeme jednu část, tu kterou nám ukazuje nejvíc, viz chyba číslo 2.


Máte-li tendenci k idealizaci partnerů, nespěchejte a dejte si víc času k hlubšímu seznámení. Vystavte se různým situacím a zážitkům, abyste mohli partnera pozorovat a zjistit, jak reaguje. Seznamte ho s vašimi přáteli a vyslechněte si i jejich názory. Naučte se hledat krásu a oceňovat i nedokonalost.
78 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše